top of page

הזוג והקבוצה כעוגנים לטיפול בפוסט-טראומה

גב' דורית סגל, גב' נעמי רביד, גב' לימור ציטרונבלט, גב' אלישבע ארליך היימן

יו”ר המושב: גב' מיכל זיו

תיאור המושב

מושב זה ידגים את הטיפול הזוגי והטיפול הקבוצתי כפלטפורמות טיפול יעילות המשלבות באופן אינטגרטיבי רעיונות וטכניקות בטיפול בפוסט-טראומה.

הרצאות המושב

הרצאה ראשונה: מבדידות לשייכות- שוזרות החלמה

דורית סגל ונעמי רביד

בהרצאה נתאר איך בנינו את "מודל השזירה הקבוצתי", מודל אינטגרטיבי לעבודת EMDR בקבוצה. המודל מחבר מחקר עם דיסציפלינות טיפוליות של גוף נפש ומציע מערך כולל של התערבות EMDR בצד דינמיקה קבוצתית המניעה החלמה משמעותית בקרב המטופלות. מתקיימת תנועה מתהליכים של הכנה, אל עיבוד ולבסוף אינטגרציה. תהליכים המייצגים שלוש תמות מרכזיות הקשורות לעולמות התוכן של נפגעי טראומה. המפגשים הטיפוליים נערכים במבנה קבוע של מעטפת משאבים. בליבו של כל מפגש, תהליך טיפולי ממוקד של עיבוד ברמות משתנות של חשיפה תוך שימוש באמצעים השלכתיים כמו ציור, קלפים וחפצים. המחקר המלווה את הקבוצה מאפשר למשתתפות לשים לב לשינויים ולמקד את התהליך. ייחודו של המודל הוא בחדשנות בשימוש בEMDR בקבוצה, בשימוש במחקר ככלי טיפולי וביצירת מענה מותאם לסימפטומים פוסט טראומטיים בקרב מטופלים.ות. הטיפול האינטגרטיבי היצירתי מחזק את הכוחות, מייצר ומנגיש משאבים, מעבד את הטראומה ומפחית את הסבל.


הרצאה שנייה: התערבות זוגית קוגניטיבית-התנהגותית למצוקה פוסט טראומטית: מודל אינטגרטיבי לטיפול

לימור ציטרונבלט ואלישבע ארליך היימן

התערבות זוגית קוגניטיבית-התנהגותית, כאשר אחד מבני הזוג מתמודד עם מצוקה פוסט טראומטית, הינה התערבות חדשנית לטיפול בפוסט טראומה ולחיזוק הזוגיות, שפותחה על ידי מונסון ופרידמן (Monson et al., 2012). המודל, אשר שואב מפרקטיקות טיפוליות מבוססות ראיות, מהווה נקודת מפגש בין שיטות ותפיסות מגוונות: עבודה קוגניטיבית התנהגותית ממוקדת טראומה הלקוחה בעיקר ממודל ה- CPT, חשיבה מערכתית ומיומנויות התערבות זוגיות. זאת, מלבד השילוב הנוצר מעצם הטיפול בבעיה פרטנית באופן זוגי, ובכך מהווה מודל טיפולי פסיכותרפיה אינטגרטיבי.

ההרצאה תעסוק בהשפעות הטראומה על כל פרט ועל המערכת הזוגית ובהיכרות בסיסית עם הפרוטוקול הטיפולי והגישות ממנו מורכב, ותכלול פורמולציה של מקרה ותיאורים קליניים מתוך עבודת הקליניקה להתערבות הזו, הפועלת באוניברסיטת בר אילן.


אודות המרצים


גב' דורית סגל - עו"ס, M.A, מטפלת ומדריכת EMDR מוסמכת. בצוות המדריכים של ד"ר אודי אורן במרכז הישראלי לEMDR, מנחת קבוצות בשיתוף עם מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, חיפה והצפון. חוקרת EMDR בשיתוף עם בית חולים לב-השרון בפרדסיה. עורכת שותפה ומפיקה של הספר "EMDR הפסיכותרפיה של המאה ה-21" בהוצאת מודן. בעלת קליניקה פרטית בפרדס-חנה.


גב' נעמי רביד - עו"ס ופסיכותרפיסטית, M.A, מטפלת ומדריכת EMDR מוסמכת, בצוות המדריכים של ד"ר אודי אורן, בתהליך הסמכה לטריינר. מנחת קבוצות בשיתוף עם מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, חיפה והצפון. חוקרת EMDR בשיתוף עם בית חולים לב-השרון בפרדסיה. בעלת קליניקה פרטית בחדרה.


גב' לימור ציטרונבלט - עובדת סוציאלית קלינית (MSW)., דוקטורנטית במחלקה ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן, חוקרת הסתגלות בקרב מפקדים לוחמים ובנות זוגן. שירתה בעבר כקצינת בריאות הנפש בצה"ל, ובתפקידה האחרון היתה מפקדת מכון הקבע. מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת אריאל. מדריכה ומטפלת בקליניקה להתערבות זוגית בעקבות מצוקה פוסט טראומתית באוניברסיטת בר אילן.


גב' אלישבע ארליך היימן - עובדת סוציאלית קלינית (MSW), בוגרת תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית ולימודי טיפול זוגי ומשפחתי, אוניברסיטת אריאל. מטפלת במרפאת משרד הביטחון בבית חולים "העמק" ובקליניקה פרטית. מטפלת בקליניקה להתערבות זוגית בעקבות פוסט טראומה באוניברסיטת בר אילן. חקרה את נושא האקומודציה הזוגית בקרב זוגות המתמודדים עם מצוקה פוסט טראומטית.


יו"ר המושב - מיכל זיו, פסיכולוגית חינוכית מומחית. מנהלת מרכז "אפשרויות" לאבחון וטיפול לילדים והורים.

מלמדת ומדריכה על טיפול בהורות, טיפול בטראמה, טיפול מבוסס התקשרות וטיפול אינטגרטיבי בילדים ומבוגרים. מרצה במכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה, במכללה האקדמית תל אביב –יפו. מרצה מטעם מכון חרוב. בשנים האחרונות מטפלת ומדריכה בגישות אינטגרטיביות ממוקדות רגש וחוויה.

bottom of page