top of page
Business Meeting

פסיכותרפיה דינמית חווייתית אינטנסיבית IE-DP בהפרעת דחק פוסט טראומטית PTSD מורכבת ורב שכבתית

ד״ר פרוצ׳ו אוסימו

תחת ההשפעה של טראומה פיזית ורגשית חמורה שהתרחשה לאחרונה, על גבי טראומות מוקדמות מרובות, המטופלת שתוצג פיתחה סימפטומטולוגיה מורכבת ביותר, כולל סומטית, תפיסתית, חושית, חוסר שינה, חוסר קשב, מיגרנות, חרדה, דיכאון ומחשבות אובדניות. הסמינר ימחיש את הדרך שבה פסיכותרפיה דינמית חווייתית אינטנסיבית IE-DP (שהיא אחד הזרמים בתחום של טיפולים דינמיים חווייתיים - EDT) יכולה למנן במדויק את המרכיבים הטיפוליים שלה, ולסלול את הדרך לתהליך הריפוי, גם כאשר אנו מתמודדים עם מערכת פסיכו-רגשית מרוסקת וחסרת ויסות.

לאחר הצגת מבוא תיאורטי מעמיק, יוצגו קטעי וידאו מתוך הטיפול שמדגימים את הצעדים והשלבים של טיפול האינטנסיבי במטופלת שסובלת מהמצב הקליני המתואר. הסרטון דובר אנגלית, ויהיה מלווה כתוביות באנגלית.

פסיכותרפיה חוויתית-דינמית אינטנסיבית (IE-DP) היא מודל פסיכותרפיה מואץ ולכן חסכוני. הוא משלב טכניקות חווייתיות, פסיכודינמיות וקוגניטיביות-התנהגותיות, באופן שמעצב 9 מרכיבים טיפוליים עיקריים. זה הופך את IE-DP למגוון, ומתאים לטיפול בטווח ומגוון רחב של מטופלים, המציגים מבנה אישיות, סימפטומים ורמות מוטיבציה שונות. כוח הריפוי של הקשר האנושי האמיתי בין מטפל למטופל הוא בלב ליבה של גישת IE-DP.

תוכנית הסמינר:

9:00: התכנסות

9:10 : דברי פתיחה: ד"ר שרון זיו ביימן, פסיכולוגית קלינית, מנהלת מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה. אהוד חלק, פסיכולוג קליני, רכז תוכנית ההכשרת EDT ישראל מוכרת על ידי איגוד הטיפול הדינמי חווייתי הבינלאומי - IEDTA

9:20: הרצאת פתיחה: תסמיני PTSD כמפתח למגע עם שכבות לא-מודע פרימיטיביות.

סימפטומטולוגיה ופסיכודינמיקה של PTSD מורכב. מינון מותאם למטופל/ת של: ארגון ההגנות מחדש ושל חיזוק העצמי.

10:00: הדגמה קלינית: יישום של פסיכותרפיה דינמית חווייתית אינטנסיבית

(IE-DP) בטראומה פיזית ורגשית קשה // קטעי וידאו מתוך השלב הראשוני של הטיפול המכונה: Trial Relationship.

11:00 הפסקת קפה

11:15: הדגמה קלינית: עבודה עם 9 מרכיבי הגישה (IE-DP), במרכזם, הקשר האנושי: השלב המרכזי בטיפול. דיון.

13:00: הפסקת צהריים

13:30 : הדגמה קלינית: הקלה/פתרון של תסמיני PTSD, גישה חדשה לחיים: שלב סופי של הטיפול.

15:00 : דיון ודברי סיום.

15:30 : סיום.


על המרצה:

ד"ר פרוצ׳ו אוסימו -

שימש כנשיא הראשון של האגודה הבינלאומית לטיפול דינמי חווייתי-IEDTA . הוא המחבר של גישת הטיפול הדינמי חווייתי-אינטנסיבי IE-DP המבוססת על עבודתם החלוצית של הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאי הקנדי חביב דבנלו שאוסימו היה תלמידו ושל דויד מלאן שותפו של ד"ר אוסימו לפעילות מחקר. דבנלו פיתח רצף התערבויות טכניות ספציפיות, שנועדו לטפל בהגנות בכדי לעורר רגשות 'אסורים'. מחקרים קליניים של ד"ר אוסימו עם דויד מלאן, ג'ון בולבי ולי מקאלוMcCullough, הובילו אותו לשים דגש רב על היחסים האנושיים עם המטופל שהם הבסיס לבחירת סוג ההתערבות האפקטיבית בכל רגע. ד"ר דויד מלאן כתב בהקדמה לספרו של ד"ר אוסימו: Experiential Short Term Dynamic Psychotherapy: "ד"ר אוסימו מסביר את עקרונות הטכניקה שלו בבהירות רבה. תרומתו המיוחדת כוללת את תיאורם המפורט של סוגי ההתערבות השונים העומדים לרשותו של המטפל לשם טיפול בכל אחד משלושת קודקודי משולש הקונפליקט. בפרט, הוא תבע את מושג ‘Maieutic’ – יילוד רגש, התערבויות שמאפשרות מגע עם החוויה הרגשית במלואה ומתן ביטוי פתוח לרגשות העמוקים (המילה נגזרת מיוונית עתיקה ופרושה "מיילדת"). ד"ר אוסימו הכשיר מטפלים ומדריכים רבים בתחום ה-EDT בארה"ב, אנגליה, איטליה וישראל. גישת ה-IE-DP מתוארת במספר מאמרים וספרים שחיבר ועם אחרים.

bottom of page