עבודה אינטגרטיבית עם הורים לאור הגישה האינטגרטיבית של פול ווכטל

ד"ר אסתר במברגר, ד"ר מעיין שורר, ד"ר הדר ברנט-פרידלר, ד"ר דפנה דולברג

יו”ר המושב ומתדיינת: ד"ר אסתר במברגר

תיאור המושב

אנו טוענות כי עבודה טיפולית עם הורים במהותה הינה אינטגרטיבית ודורשת עבודה הן ברמת הייצוגים והתפיסות הפנימיות התוך- אישיות והן ברמה ההתנהגותית בינאישית. בהתבסס על התרגום של גישת הפסיכודינמיקה המעגלית של אלן וכטל לעבודה עם הורים ומשפחות, אנו מציעות כי בעבודה הטיפולית עם ההורים, התוך-אישי של הילד וההורים, והבינאישי, המתייחס לקשר הורים-ילד, משפיעים זה על זה ויוצרים מעגלי השפעה הדדיים הן בביסוס הפסיכופתולוגיה והן בהנעת תהליכי שינוי.
להדגמת היישום של מודל הפסיכודינמיקה המעגלית לעבודה טיפולית עם הורים, נציג מקרה של ילד עם סימפטום חריף של אנקופרזיס. בעזרת המקרה נדגים כיצד המודל האינטגרטיבי של וכטל עוזר בהמשגת הופעת הסימפטום והקושי בקשר ילד-הורים, בביסוס הברית הטיפולית עם ההורים, בבניית תוכנית טיפולית ובבחירת דרכי התערבות ספציפיות. נפרט ונדגים בעזרת וינייטות כיצד נעשה שימוש בטיפול בהתערבויות קוגניטיביות-התנהגותיות המכוונות להתנהגות ההורים והילד, התערבויות לקידום המנטליזציה והרפלקטיביות ההורית, והתערבויות מבוססות רגש להסרת חסמים רגשיים להורות מיטיבה. הדיון יתייחס לתרומת ההתערבויות השונות ליצירת שינוי תוך-אישי אצל ההורים והילד וכן לשיפור ברמה הבינאישית בקשר הורה-ילד ובהמשך הקלה בסימפטום החריף.

הרצאות המושב

בקרוב

אודות המרצים


ד"ר מעיין שורר - פסיכולוגית קלינית מומחית-מדריכה, חברת סגל בתוכנית לפסיכולוגיה קלינית במרכז האקדמי רופין. בעבר ניהלה את היחידה לפוסט טראומה ואילמות סלקטיבית במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל, וכיום חוקרת הפרעות אלו בילדים ונוער. במחקריה עוסקת בדפוסי הורות, ובפרט במשחקיות הורית, ובקשר בין דפוסים אלו לבין קשיים רגשיים מגוונים בילדים.


ד"ר הדר ברנט-פרידלר - עובדת סוציאלית (MSW), מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, בעלת תואר דוקטור בניהול ויישוב סכסוכים. עוסקת בעבודה טיפולית אינטגרטיבית המקיפה את המשפחה על כל שלבי התהוותה- טיפול פרטני, זוגי, דיאדי ומשפחתי. חברה בצוות הבכיר ב"מרכז ד"ר טל". מדריכה ומנחה הכשרות וסדנאות לעבודה טיפולית אינטגרטיבית עם הורים.


ד"ר דפנה דולברג - פסיכולוגית קלינית והתפתחותית, ראש המגמה ההתפתחותית (בהווה) ובעבר ראש המגמה הקלינית במכללה האקדמית ת"א יפו. חוקרת תהליכי הורות, ובמיוחד מנטליזציה הורית ותרומתה לחווית ההורות ולבריאות נפשית בקרב ילדים באוכלוסיות בסיכון גבוה ונמוך. מטפלת, מכשירה ומדריכה מטפלים.ות לעבודה עם ילדים והורים במסגרות שונות.


יו"ר המושב - ד"ר אסתר במברגר - פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה. מנהלת תוכנית עוגן ואחראית מסלול לטיפול בילדים, נוער והורות במכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה במכללה האקדמית תל אביב יפו. מרצה ומדריכה סטודנטים ואנשי מקצוע בתהליכי הכשרה, אוניברסיטת רייכמן בהרצליה, ובארגונים בשדה העוסקים בטיפול בילדים ונוער בסיכון. בוגרת תוכנית ההכשרה להדרכה במודל פסיכותרפיה ילד הורה CPP.