אתגרי הגוף בזקנה
ד"ר דניאלה אייזנברג, ד"ר שירלי אלון, ד"ר אילה בלוך, פרופ' גילי גולדצויג, ד"ר שרון זיו ביימן, פרופ' יובל חלד, ד"ר ניצה ירום, גב' רינה שיינפלד
30/12/2022
בין השעות: 9:00-13:30
עלות: 130 ₪ לאנשי מקצוע, 90 ₪ לסטודנטים, מתמחים וגימלאים

פורום "הסובייקטיביות של הזקנה" במכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה

בביה"ס למדעי ההתנהגות, במכללה האקדמית תל אביב יפו

שמח להזמינכם

ליום עיון שיתקיים במכללה האקדמית תל אביב-יפו בנושא:


אתגרי הגוף בזקנה


ביום שישי 30.12.2022 בין השעות: 9:00-13:30 ברחוב חבר הלאומים 10, תל אביב, המכללה האקדמית תל אביב יפו

עלות: 130 ₪ לאנשי מקצוע, 90 ₪ לסטודנטים, מתמחים וגימלאים


הפיצול בין גוף ונפש הוא אתגר מתמשך איתו מתמודדת הפסיכולוגיה בת זמננו. אתגר זה מתעצם כשמדובר בזקנה ובגוף הזקן. התרבות המערבית והפסיכולוגיה המערבית בכללה, מאדירות צעירות ויופי, נוטות להדיר מהשיח על הזקנה את הגוף הזקן על אופיו, יופיו, בלותו, וכן המשאבים הפיזיים שלו.

בשני המפגשים שנקיים השנה במסגרת פורום "הסובייקטיביות של הזקנה" נעסוק באתגרי הגוף בזקנה, ונבקש להזמין למרכז הבמה מפגש עם מגוון היבטים של הגוף בזקנה. המפגש הראשון יעסוק בתיאוריה של הגוף בזקנה, בתנועה בזקנה, במוח הגמיש וביישומים קליניים של סוגיות אלו. המפגש השני יתמקד בקליניקה של הגוף בזקנה ובמסגרתו נזמין אנשי מקצוע מתחומים טיפוליים שונים להציג את המשמעויות ואת דרכי העבודה עם הגוף בזקנה.


את המפגש הראשון נפתח בהרצאתה של הפסיכולוגית הקלינית ד"ר ניצה ירום על הפסיכולוגיה החדשה של הגוף בזקנה.

חלקו השני של המפגש יזמין לבמה את הרקדנית והכוריאוגרפית הידועה רנה שינפלד, שתציג את יצירותיה כרקדנית בת 83 ותשוחח עם ד"ר דניאלה אייזנברג ממובילות הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה של הזקנה בישראל.

משם נמשיך אל הרצאתו של הפיזיולוג פרופ' יובל חלד אשר יספר על התנועה בזקנה כצורך בסיסי חיוני וראשוני ועל "תנועתיות כמקור חיים בזקנה".

נסיים בהתייחסות של הפסיכולוגית השיקומית ויו"ר מועצת הפסיכולוגים ד"ר אילה בלוך והפסיכולוגית הרפואית והפסיכולוגית הראשית של ביה"ח מאיר ד"ר שירלי אלון להיבטים טיפוליים של הגוף בזקנה.


תכנית היום:

מנחה היום: פרופ' גילי גולדצויג

9:00-9:15- ברכות

9:45 -9:15 - תאוריה חדשה של הגוף בזקנה. ד"ר ניצה ירום

9:45-10:00- הפסקה

10:00-11:00- תנועה בזקנה, אין זקן – יש אדם - גב' רנה שינפלד וד"ר דניאלה אייזנברג

11:00-11:30 – הפסקת צהרים קלה

11:30-12:10 - המוח הגמיש והתנועה בזקנה - פרופ' יובל חלד

12:10-12:50- היישומים הטיפוליים של גופניות בזקנה – ד"ר אילה בלוך וד"ר שירלי אלון

12:50-13:30 – דיון עם המרצים והקהל בהנחיית פרופ' גילי גולדצויג, ד"ר שרון זיו ביימן


תיאור ההרצאות והמרצים:


תאוריה חדשה של הגוף בזקנה. ד"ר ניצה ירום

הכפפת הזיקנה לפרספקטיבה הפסיכואנליטית ההתייחסותית/בינסובייקטיבית מאפשרת לנו להציג את הזקן והזקנה של זמננו לפי עקרונות המפתח של גישה זו: במושגי הסובייקט/הסובייקטיביות והבינסובייקטיביות ובהתייחסות לחשיבות ההכרה ההדדית כגורם חברתי שמצמצם את הסובייקט הזקן. הסובייקט בעל הגוף מנקודת מבט זו הוא the embodied senior person – כמכלול גופני ונפשי הפתוח לאתגרים ולאובדנים. יובלטו 2 היבטים גופניים בזיקנה: העייפות ובקשת העזרה והניראות שלא רואה את האישה.

ד'ר ניצה ירום - פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית, ופעילה גילנית. 11 ספריה ראו אור בעברית ובאנגלית בנושאי הגוף והמיניות, ובסדרת מצפן ליחסים בין-דוריים, זוגיים וטיפוליים הנדרשים בזמננו (ביניהם "סיפורי גוף", "מצפן לזוגיות ראויה", ו "מצפן לטיפול בזמננו"}.


תנועה בזקנה, אין זקן – יש אדם - גב' רנה שינפלד וד"ר דניאלה אייזנברג

רנה שינפלד - מלכת המחול הישראלי, אגדה מהלכת, תרקד תציג סרטי וידאו תדבר, תשוחח ותדגים פרקים מתוך 60 שנות במה.

ההרצאה תעבור דרך המסע שלי, האני מאמין, הגיל השלישי ואבי סאבי וחפצים ברקוד


המוח הגמיש והתנועה בזקנה - פרופ' יובל חלד

הזדקנות, לפחות לפי התפיסה כיום, היא חלק בלתי נפרד מחיינו. עם זאת, הסיבות להזדקנות ומנגנוני ההזדקנות אינם ברורים דיים, מה שמחזק בקרב לא מעט מדענים את האפשרות למנוע אותה או לפחות לעכב אותה בצורה מאוד משמעותית כאשר ימצאו המנגנונים המדויקים שיאפשרו התערבות. ההרצאה עוסקת ברצון העתיק לזכות בחיי נצח, מנתחת ומסבירה את תהליך ההזדקנות, את הגדרות הגיל השונות ומשמעותן, מפרטת את היכולת שלנו להשפיע על תהליך ההזדקנות, מעמתת בין גישות שונות בתחום של תוחלת החיים ומצביעה על החידושים המדעיים והתפיסה העתידית בתחום של הארכת חיים.

פרופ' יובל חלד - מומחה לפיזיולוגיה אינטגרטיבית ופיזיולוגיה של המאמץ. מדען בעל שם עולמי בתחום הפיזילוגיה של המאמץ ומדעי קידום הבריאות. שימש כפיזיולוג הראשי של צה"ל בחיל הרפואה וכמנהל מכון הלר למחקר רפואי במרכז הרפואי על שם שיבא. כיום, איש אקדמיה, מלמד בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ראש התכנית לתואר שני בחינוך לפעילות גופנית ובריאות בפקולטה למדעים במכללת סמינר הקיבוצים, ויועץ מדעי, בינלאומי, בתחומי הביומד, רפואת הספורט והבריאות.


היישומים הטיפוליים של גופניות בזקנה – ד"ר אילה בלוך וד"ר שירלי אלון

נוירופסיכולוגיה בזקנה והקשר שלה לטיפול– ד"ר אילה בלוך

תהליכים מוחיים שמתרחשים לאורך החיים משפיעים על התפקודים הקוגניטיביים, על ההתנהגות ועל נפש האדם ובמקביל גם מושפעים מהם. הפסיכולוגיה השיקומית מציעה המשגה נוירופסיכולוגית לתהליכים אלה ומציעה לבסס עליה התערבויות בטיפול פסיכולוגי. הגישה מבוססת על כך שהמוח הוא איבר (ה)חשוב ביותר בגוף האדם והנוכח ביותר בטיפול השיחתי.

ד"ר אילה בלוך - פסיכולוגית שיקומית מדריכה ונוירופסיכולוגית, מנכ"לית ומנהלת מקצועית של המכון הלאומי לשיקום נוירופסיכולוגי (ע"ר) המעניק שירותי שיקום בקהילה לאנשים עם פגיעה מוחית, גם בגיל זקנה. מרצה וחוקרת באוניברסיטת אריאל, יו"ר מועצת הפסיכולוגים במשרד הבריאות.


תבונת הגיל, חיות הנפש חולי הגוף – ד"ר שירלי אלון

כיצד מיישב האדם הזקן את חוסר ההלימה שבהיותו בשיא ההתפתחות האישית אך מנגד בשלהי יכולותיו הגופניות? היחלשות הגוף לצד התחלואים שמתווספים חוסמים את שיא פריחתו ומתבטאים בצורת הזקנה שבפרוזדור המחלקה הפנימית. אמנם, הגוף בר התמותה הינו עובדה נתונה, אך התבונות והתובנות שנרכשו לאורך השנים עשויים לנתב את חייו לצד, למרות ובזכות מגבלות הגוף. בהרצאה נתבונן בחתימות מתוך טיפול בו מתקיים דיאלוג של שילובים וניגודים בין המהות הפנימית המשגשגת לבין הגוף המזדקן והחולה.

ד"ר שירלי אלוןפסיכולוגית רפואית וגרונטולוגית. מנהלת המערך הפסיכולוגי, מרכז רפואי "מאיר". מרצה בתוכנית לתואר שני בפסיכולוגיה רפואית, המכללה האקדמית אשקלון.


דיון עם המרצים והקהל בהנחיית פרופ' גילי גולדצויג, ד"ר שרון זיו ביימן

פרופ' גילי גולדצויג - פסיכולוג קליני ורפואי, ראש מרכז קשרי אקדמיה קהילה במכללה, לשעבר דיקן בית הספר למדעי ההתנהגות

ד"ר שרון זיו ביימן -  פסיכולוגית קלינית, חברת סגל בבית הספר למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית תל אביב יפו ומובילה את פעילות מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה במכללה וייסדה עם שותפים לדרך בתוך מכון מפרשים את "עוגן – תכנית תלת שנתית לפסיכותרפיה מבוססת אינטגרציה".  מטפלת במבוגרים וזוגות. תפיסתה הטיפולית מדגישה אינטגרציה מתוך עמדה התייחסותית.