ימי עיון עתידיים

טיפול בהתמכרות לקנאביס בראי הפסיכודינמיקה המעגלית של פול וכטל

גב' רחלי זיגל, ד"ר רון נסים ומר דודי גולד

יום רביעי 19.10.22 בשעות 20:00-21:45

בערב זה נחבר בין המודל של הפסיכודינמיקה המעגלית שפותח ע"י פול וכטל, הוגה מרכזי בתחום של אינטגרציה בפסיכותרפיה, לבין הטיפול בהתמכרות לקנאביס. במרכזו של המודל עומדת התפיסה כי המבנה הנפשי הפסיכודינמי, דפוסי קשר וההתנהגות, נמצאים בהשפעה מעגלית והדדית. האדם משליך על המציאות את התכנים והדפוסים המאכלסים את העולם הפנימי שלו וכך מעצב את העולם שאותו הוא חווה. דפוסים ותכנים פנימיים אלה משתמרים אם הם זוכים לאישור מתמשך מהעולם שהם היו שותפים לעיצובו, או משתנים אם הם מאותגרים ע"י התנסויות בעולם.

היכל המראות של ה mirroring:
על מראה, שיקוף ופניו השונים של הmirroring בטיפול הנפשי

פרופ' אורי הדר, ד"ר אסנת גנור, ד"ר יפעת כהן, ד"ר אילן ברנט, ד"ר קרינה גולדרברג, ד"ר אבי ברמן, גב' נעמה גרינולד

ביום שישי 28.10.2022 בין השעות: 9:00-13:30

מושג ה mirroring עבר גלגולים רבים לאורך היסטוריית התפתחות הרעיונות בפסיכואנליזה. ממושג משני לעומת ה'פירוש' עבר ל'מרכז הבמה' של הרעיונות והפרקטיקות בתוך הפסיכואנליזה ובגישות נוספות.

יום העיון יסקור את משמעויותיו השונות של מושגי המראה וה- mirroring מפרספקטיבה אינטגרטיבית.

בואו לערב היכרות עם ה- Focusing
פרקטיקה עוצמתית שהופכת טיפול לאינטגרטיבי

ד"ר רות מסר קויצקי – פסיכולוגית קלינית

יום שני 14.11.2022, בין השעות 20:00-22:00

ה- Focusing הוא פרקטיקת הקשבה ייחודית ועמוקה לחוויית המטופל, עם שימת לב לתחושות השונות הנחוות על ידו גופנית. ההקשבה הספציפית של המטופל לחוויה שלו נעשית בנוכחות המטפל המלווה, ויוצרת הזדמנות לשינוי דרמטי ברגשות, במחשבות ובתחושות - וכך למעשה בחוויה כולה.

תפקיד המטפל המלווה את תהליך ההקשבה המיוחד הזה מתבטא בנוכחות בקבלה רדיקלית, הדהוד חווית המטופל הספציפית באותו רגע והזמנתו להיות בה באופנים שונים.

גישותרפיה / גישורפיה
סדרת ערבי עיון בממשק שבין עולם הטיפול ועולם הגישור

ד"ר אלומה רייס

גישור הינו שיטה ליישוב סכסוכים, שבה גורם שלישי ניטרלי מסייע לצדדים למחלוקת להגיע להסכמות ביניהם ולפתרון המחלוקת באופן מיטבי. הגישור מציג תפיסת עולם לניהול מחלוקות בין אישיות ומציע כלים יעילים להתנהלות אישית במערכות יחסים, למניעת סכסוכים ולניהולם, וכן להתמודדות במצבי שינוי ומעבר. כולנו, כבני אדם, נמצאים במערכות יחסים, נתקלים במחלוקות וחווים שינויים ומעברים, ומכאן הרלוונטיות של היכרות עם עולם הגישור להעצמתנו האישית כאנשים וכמטפלים, כמו גם לחיזוק ולהתפתחות מטופלינו. סדרת ערבי העיון תציע המשגה ומקורות תיאורטיים, היכרות עם כלים פרקטיים, תוך הישענות על דוגמאות רבות מנסיונה של המרצה.